Osteoporóza

"Pane doktore, včera jsem se uklouzla, spadla jsem a přitom jsem se zlehka opřela o pravou ruku. Do rána mi ruka otekla a bolí, nemohu ní hýbat." Zlomenina je nezřídka první příznak a komplikace osteoporózy.

Osteoporóza (řídnutí kostí) je onemocnění, při kterém dochází ke zvýšené křehkosti kostí, které se tak stávají náchylnější ke zlomeninám. K nim dochází zejména v krčku stehenní kosti, páteřních obratlích a v zápěstí.

Kostní tkáň se skládá z kostních buněk (osteoblastů, osteoklastů, osteocytů) a z mezibuněčné hmoty. Mezibuněčná hmota je tvořena dvěma druhy látek. Celou jednu třetinu tvoří bílkoviny. 95% tvoří bílkovina kolagen, který dodává kosti měkkost a pružnost. Zbývající část tvoří převážně minerální látky ve formě sloučenin vápníku a fosforu, které zajišťují tvrdost a pevnost kosti, v menším množství obsahuje i další prvky a vodu.

Kostní tkáň se neustále obměňuje - nová kost se tvoří a stará se odbourává, což se nazývá kostní remodelace. Staré kostní buňky jsou rozpouštěny nebo resorbovány kostními buňkami, zvanými osteoklasty, čímž dochází k tvorbě drobných dutin. Pak se tyto dutinky vyplňují dalšími kostními buňkami - osteoblasty, měkkou vrstvou proteinových vláken, které se postupně mineralizací zpevňují. Osteoblasty, které již neprodukují kostní hmotu a jsou zabudovány uvnitř kosti, se mění na osteocyty. Mineralizovaná vrstva podobná plástvím medu, odpovídá za pevnost kostí a je závislá na dostatečném příjmu vápníku. Pro udržení zdravého stavu kostí jsou také klíčové estrogeny, protože zpomalují odbourávání staré kosti a podporují tvorbu nové.

Růst a remodelace kostní tkáně trvá celý život, intenzivní je zejména prvních 30 let života. V dalším průběhu života se intenzita tohoto pochodu zmenšuje. Tento pokles může mezi 60. až 70. rokem života být až 50% oproti hodnotám na konci 30. roku života.

Při osteoporóze řídne kostní tkáň, při kterém dochází ke zvýšenému úbytku všech složek kosti, tedy jak bílkovinné kostry kosti, tak i minerálů, které se v této bílkovinné síti usazují. Uvedené změny jsou spjaty se změnami funkcí kostí a to hlavně funkce mechanické, která představuje oporu organismu. Tento mechanický nedostatek může vést ke zlomeninám již při relativně malém zatížení.

Podle příčiny, která onemocnění vyvolává, můžeme hovořit o osteoporóze primární (stařecké, postklimakterické) a sekundární (druhotné, např.. Při omezení pohybu, nemocech jiných orgánů).
Primární osteoporóza je způsobena sníženou výstavbou kostní tkáně, zvýšeným odbouráváním kostní tkáně nebo oba procesy probíhají současně.
Sekundární osteoporóza je způsobena sníženým přívodem vápníku nebo kolagenu, poruchou tvorby kostní bílkoviny a minerálů, zvýšeným vyplavováním minerálů z kostí.

Nejčastější rizikové faktory vzniku osteoporózy jsou:
  • ženské pohlaví, věk nad padesát let
  • dlouhodobý nedostatek pohlavních hormonů
  • nedostatek vápníku ve stravě, nedostatek pohybu na slunci nebo nedostatek vitaminu D ve stravě
  • nedostatečná tělesná aktivita, hubená postava
  • kouření, kofein, alkohol
  • dlouhodobé užívání některých léků (kortikoidy, antiepileptika, hormony štítné žlázy, antacid obsahující hliník)

Možné komplikace
Při osteoporóze může být postižena kterákoli kost, ale zvláštní postavení zaujímají zlomeniny krčku stehenní kosti a obratlů. Zlomenina krčku stehenní kosti vyžaduje téměř vždy hospitalizaci a operaci. Může znemožnit schopnost samostatné chůze a také může pacienta dovést k dlouhodobé invaliditě. Stejně závažné důsledky mají zlomeniny obratlů, ke kterým patří snížení tělesné výšky, vážně bolesti zad a deformování postavy.

Nejlepší léčbou osteoporózy je její prevence
Osteoporóze předcházíme úpravou podmínek pro správnou látkovou výměnu kostí, správným vývojem pohybových schopností již od narození.

Naše kosti získávají ze stravy pro svou stavbu hlavně bílkoviny, vápník, fosfor a vitamín D. Základem kostní tkáně je živočišná bílkovina, tzv.. kolagen. Kolagen je hlavní součástí kostí a chrupavek, na něj se vážou vápník, fosfor a hořčík. Kolagen se tvoří z aminokyselin, které přijímáme v potravě.

99% vápníku z těla je uloženého v kostech a zubech. Z potravy se vstřebává v dvanáctníku a v tenkém střevě. Hlavním zdrojem vápníku je mléko a výrobky z něj. Správný poměr vápníku a fosforu v těle (1:1) je nezbytný pro rovnováhu vápníku v organismu. Například větší množství fosforu snižuje vstřebávání vápníku ze střeva. Z potravin jsou nejdůležitější mléko, zelenina a ovoce. Vstřebávání vápníku ze střeva zvyšuje vitamin D, který si tělo vyrobí samo, pokud je kůže vystavena dostatečnému slunečnímu záření. Ve stravě si kvůli příjmu vitamínu D dopřejme ryby a z ovoce hlavně avokádo.

Kostní výstavbu podporuje hořčík - udržuje vápníkové ionty v použitelném stavu. Mangan a zinek prospívají k tvorbě kolagenu. Flór dráždí kostní buňky k vyšší činnosti. Běžná vyvážená strava obsahuje všechny tyto složky v potřebné míře.

Pohyb
Cílená tělesná výchova přináší zmírnění a zvládnutí bolestivých stavů, zlepšuje uvědomování si tělesných funkcí, podporuje kloubní a svalovou souhru a buduje ekonomické každodenní pohybové jednání.